De Sanering van Bozum, hoofdstuk 9b De andere huisjes op De Kamp

Bozum 131 (Afgebroken, tpv De Havens, indertijd tussen huizen Scholtanus en Kampstra)
De Familie Albert Beeksma woonde hier al vanaf mei 1935. Albert overleed eind mei 1969. Hij was op 1 juni 1912 met Sijbrigje Rodenhuis getrouwd. De weduwe verkocht het huis in oktober 1970 i.v.m. de sanering, aan de gemeente. Ze kon toen verhuizen naar een van de bejaardenwoninkjes: De Havens 9. Daar woonde ze nog tot maart 1981.

Albert en Siep Beeksma voor hun huis nr. 131 op It Amelân

De situatie van het te verkopen pand:

Het zwarte vlekje is Bozum 131 met nr. 132 erachter. Daarachter ligt Huize Scholtanus en ervoor Huize Kampstra. Links ervan staat De Kamp 2. Dit stond ook op de nominatie om te worden afgebroken, maar wordt nog steeds bewoond!
Op deze foto zien we links De Kamp 2, daar schuin achter De Havens 16, dat is: Huize Scholtanus en daarvoor Bozum 131. Daar zou de nieuw aan te leggen weg De Havens door aangelegd gaan worden. Rechts nog net een puntje van De Havens 27, Huize Kampstra.

Bozum 132 (achter 131)
Dit huis lag met nummer 131 onder één dak. Het was sinds eind jaren ’50 wel een beetje een doorgangshuis. De ouders van Jan Scholtanus woonden er een paar jaar, waarna ze het huis erachter, aan de Bozumer vaart, betrokken: nummer 133. De verhuizing zal qua afstand niet te veel hoofdbrekens hebben gekost. Het echtpaar Post kwam er oktober 1959 in te wonen. Zij gaven hun medewerking aan de gemeente om het huis af te breken. Zodoende verhuisden ze in de loop van 1966 naar Deersum. Met ingang van de raadsvergadering van 2 januari 1967, kwam het voor fl. 1.000,- in handen van de gemeente.
Maart 1969 stormde het dusdanig, dat de woonwagen van het gezin Jan van der Woude op het zigeunerkampke bij het spoor, dusdanig vernield werd dat er niet meer in te verkeren was. Zodoende kwam er in het dorp bijna ogenblikkelijk een actie op gang om dit gezin in het leegstaande huis 132 op te vangen. Er werden allerlei huishoudelijke zaken uit het dorp naar het huis gebracht, zodat het gezin er een behoorlijk onderkomen had. Ze hebben er ruim 1,5 jaar gewoond en zijn toen naar Winsum verhuisd. Daarna werd deze dubbele woning afgebroken om de nieuwe straat door te kunnen trekken.

De Kamp 4 (135 en 136)
136, aan de achterkant.
In de raadsvergadering van 4 december 1968 deed B&W aan de Raad het voorstel om van de Gereformeerde kerk de huisnummers 135 en 136 (nu De Kamp 4) over te nemen. Het bestuur van de gereformeerde kerk wilde de huizen wel aan de gemeente overdoen voor fl. 2.000,- onder voorbehoud dat de bewoonster van nr. 136, de weduwe Aaltje Ferwerda-Sjoerdsma, mocht blijven wonen tot ze nieuwe woonruimte had gevonden. Dat kon. Doordat deze beide woningen uiteindelijk niet werden afgebroken, kon ze nog in haar huis blijven wonen. Door de gemeente werd de woning alsnog openbaar verkocht. Begin 1978 is vrouw Ferwerda naar Sneek verhuisd.

135, aan de voorkant
Mevrouw Pietertje Zwart-Agema woonde al vanaf mei 1930 op nr. 135. Haar man was al in december 1928 overleden. Zij verhuisde in april 1968 naar Zwaag.

Deze woningen zijn alsnog behouden en vormen nu: De Kamp 4.  Het gebouw werd door de gemeente openbaar verkocht. De opbrengst, -verkoop min de kosten van aankoop-, werd opzij gezet om ‘voor het dorp’ te kunnen besteden. Zo werd door Doarpsmienskip bedongen. Dit kapitaaltje werd uiteindelijk mede ingezet om het weiland achter de Waltawei aan te kopen. Daar werd vervolgens het nieuwe sportveld aangelegd. Een prima besteding!

De kamp in vol ornaat: van links naar rechts: De nummers 8, 4 en 2. Bij 4 kun je aan het dak nog zien dat het in tweeën bewoond is geweest.

Volgende keer voorbereidingen voor de nieuwe school (en huizenbouw op de toekomstige Pôlle)