Krantenknipsels van Anne Teakes uit 1963

Uit de krant van:

4 januari: IJsver. “Bozum” hield Estafette-Rijderij. Op zaterdag 29 december j.l. was door de ijsclub “Bozum” een estafette-rijderij uitgeschreven voor leden van deze ijsclub. De wedstrijd was een langebaanwedstrijd; 15 parturen hadden zich opgegeven. De baan was in beste conditie en er werd fel gestreden om de voorrang. Inderdaad waren er prachtige ritten te zien, vooral bij de laatste ronden. De uitslag was als volgt: 1e prijs: S.D.Schuurmans, mevr. S.Boersma-Wiersma en Yde Hoekstra. 2e prijs: Douwe Keuning, Tsjitske Schuurmans, Herre van der Werf. 3e prijs: Lammert van der Meer, mej. S.de Boer en Tjeerd S.van der Brug. Daar het veel kouder was dan de vorige dag, was er niet veel publiek.
25 januari: Sneeuwploeg in Aktie. Dat een klein dorp in saamhorigheid groot kan zijn, deed verleden maandag blijken. Gelijk als in verscheidene plaatsen in Friesland en daar buiten, waren ook de wegen in de omgeving van ons dorp zaterdag met een hevige sneeuwjacht dicht gestoven, zodat er geen doorkomen was, voor geen dokter, bakker, slachter, winkelman etc. en ook bij de boeren kon de melk niet opgehaald worden. De gehele zaterdag- op zondagnacht en ook de gehele zondag is de kraanwagen en tractor van het loonbedrijf M.van der Veen bezig geweest de dijk schoon te krijgen, maar ook zij waren niet berekend op deze barricade. De bakkersauto van Hardenberg was overdag op zaterdag op de Boazumerdijk al in de sneeuw vastgelopen en het verkeer was al helemaal stil gelegd. Maandagochtend hebben een paar bestuursleden van “Dorpsbelang” een beroep gedaan op vrijwilligers om te helpen, en in een oogwenk stond er een ploeg van zo’n 30 man met schep klaar om de strijd tegen het witte monster aan te gaan. Timmerman, kastelein, veerijder, groenteman, kapper, schilder, boeren en koemelkers, maar wie kon en wou, hebben die maandag geschept en geschrapen, om het voor hun gedupeerde dorpsgenoten weer in goede banen te krijgen. En dat is geslaagd. Om ongeveer vier ’s middags kon dokter Miedema weer op weg, de baan naar Wieuwerd en de Wieuwerder fabriek was er door, De boeren konden hun melk weer afleveren en de melkrijder hoefde niet weer door het weiland.

Sneeuwploeg in actie jan. 1963

29 maart: Concert. Voor de tweede maal zullen de piano- en orgelleerlingen van Muziekschool Eppinga alhier, een uitvoering geven in de Grote Kerk van Bozum. Dit concert zal plaats vinden a.s. zondag ’s avonds half acht. Er zijn momenteel 48 leerlingen, die uit verscheidene plaatsen komen. Een gedeelte hiervan zal zondag optreden. Voor dit concert wordt gebruik gemaakt van een 2-klaviers elektronisch orgel en Schreiber piano. Ook het schitterende pijporgel in deze kerk zal deze avond bespeeld worden.
7 mei: Stand Vogelreservaat. De secretaris van het Vogelreservaat afd. Bozum, de heer W. van Dijk, deelde ons mede, dat bij de onlangs gehouden controle langs de reservaten de stand der vogelbevolking als volgt is: 20 kieviten resp. 71 eieren, 58 grutto’s 220 eieren, 1 scholekster 2 eieren, 3 tureluurs 9 eieren, 3 eenden 23 eieren, 4 slobeenden 19 eieren. Onder begunstiging van prachtig lenteweer werd deze controle gehouden langs dit bijna 40 h.a. bestaande vogelreservaat. Als bijzonderheid mag genoemd worden, dat de heren, meester Breuker en Willen van der Meer, reeds een jonge kievit observeerden.
25 juni: Woonwagenbrand. In de nacht van zondag op maandag omstreeks 12 uur is in het woonwagenkamp op het terrein van het v.m. stationsgebouw een woonwagen totaal uitgebrand. Het gezin Possemis, bestaande uit man, vrouw en 2 kinderen resp. 5 en 1 jaar, konden zich ternauwernood in veiligheid stellen, daar men zich al ter ruste had begeven. In nachtkleding heeft men in allerijl de wagen moeten verlaten en onderdak gevonden bij de familie M.de Jong, wonende op de naastbij gelegen wachtpost. Door een andere buur werd onmiddellijk de brandweer uit Baarderadeel gebeld, die spoedig ter plaatse was, maar feitelijk niets meer kon verrichten. In een ommezien lag alles plat, alleen de auto, het vervoermiddel van de woonwagen, bleef behouden, daar deze iets verder uit de buurt stond. De wagen alsmede inboedel was niet verzekerd. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. De familie Possemis was pas zaterdagmiddag in de gemeente Baarderadeel aangekomen, en had Bozum als standplaats gekozen.
3 september: Ongeval. De vrouw van Alb. Beeksma , ook al niet zo jong meer, zou een paar dagen geleden even een koffer met wat schone kledij naar boven brengen. Zij ging de trap op, maar ongeveer bij de bovenste trede, zou ze de koffer in de andere hand nemen. Dat ging mis; mogelijk raakte ze het evenwicht kwijt en viel naar beneden. Ze kwam wat ongemakkelijk op de vloer terecht en klaagde nogal over pijn. Na onderzoek door de dokter bleek, dat er gelukkig niets gebroken was.
26 november: Gedenkavond Openbare School te Boazum. Op een overvolle bovenzaal van Bergsma is vrijdagavond 23 nov. een feestelijke herdenking gehouden van het 90-jarig bestaan van het tegenwoordige gebouw van de Openbare School. Hierbij werden uitgenodigd de inspecteur van het lager onderwijs, het college van B. en W. van Baerderadiel, oud schoolpersoneel, voor zover dat nog in leven was, alsook de ouders en verdere dorpslui uit Boazum en Dearsum, want ook de Dearsumer jeugd doet hun schoolkennis in de Boazumer school op. Onder de aanwezigen mocht de voorzitter van de ouderkommissie de heer A. Stenekes in zijn openingswoord ook vooral welkom heten de heer en mevr. J.C. Mink-van der Molen, waarvan de pake van eerstgenoemde in de vorige eeuw van 1860-’70 hoofd was geweest in het eerste oude schoolgebouw op het Tsjerkehofsein van het dorp.

 

 

Openbare School Bozum rond 1936

10 december: Merkwaardige Vondst. De 13-jarige ambacht-scholier Klaas Posthumus deed dezer dagen een merkwaardige vondst, toen hij door de landerijen liep in de omgeving van de spoorweg. Hij raapte een stenen voorwerp op, dat de vorm van een paardekop had. Klaas ging met zijn vondst naar meester Breuker, hoofd van de o.l. school alhier, die zich in verbinding stelde met dr. K.Miedema, die ook veel interesse heeft voor wat oud of vóór-historisch is. Het stenen voorwerp werd opgezonden naar het Fries Museum in Leeuwarden. Dezer dagen kreeg Klaas een aardige brief terug van de heer G. Elzinga, conservator van de Archeologische afdeling, waarin vermeld stond, dat het hier een bakstenen paardekop betrof, dat het uiteinde moet zijn geweest van een soort dakpan, die in de middeleeuwen, omstreeks 1500, gebruikt werden bij voorname huizen of kloostergebouwen. Dergelijke pannen zijn ook bekend uit andere landen, terwijl ze nog gemaakt worden door de Chinezen. Het museum is met deze vondst weer wat uitgebreid, daar een dergelijk voorwerp hierin nog niet te vinden was.